przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
68267 odwiedzin

► Sekcja plastyczna

A A A

 Sekcja plastyczna oferuje ciekawe zajęcia na temat sztuki origami, tworzenia kompozycji i dekoracji.

Dodatkowo cyklicznie odbywają się wystawy prac artystycznych sporządzonych w trakcie tych lekcji.

Instruktorem zajęć jest p. Zofia Szydełko

 

 

"W sztuce origami jest tak jak w życiu –
im głębiej się w nią wnika,
tym większą ma ona wartość"

                                                         Akira Yoshizawa


Od dawna znana jest nam wartość jaką wnosi sztuka w życie wszystkich ludzi. Dzięki sztuce możemy rozwijać i wzbogacać swoje doświadczenia życiowe.

Kiedy poznałam origami, zauważyłam, że nie polega ono wyłącznie na składaniu pięknych modeli. Kryje się za nim wielka cierpliwość, skupienie, dokładność. Origami jest sztuką, która wprowadza w świat czarów i głęboką mądrość filozoficzną. Moje spotkanie z p. Dorotą Dziamską, założycielką PCO, autorką książek i niezwykłego programu nauczania opartego na origami, było niezwykle inspirujące i wzbogacające moją osobę.

Od siedmiu lat wykorzystuję sztukę origami w nauczaniu. W Szkole Podstawowej nr 3 w Sochaczewie prowadzę Szkolny Klub Origami. Pod moim kierunkiem uczniowi składają różnorodne modele, zarówno formy płaskie, jak i przestrzenne. Towarzyszy temu (często) wielkie skupienie i wyciszenie. Wprowadzam również do zajęć zabawy z elementami kinezjologii edukacyjnej, polegającej na rysowaniu, malowaniu z wykorzystaniem rekwizytu origami. Czasami uczeń manipulując kartką odkrywa nową kombinację, nowe złożenie – ile przy tym radości, dumy z własnych pomysłów.


Prowadząc Szkolny Klub Origami dostrzegam wiele pozytywnych zmian w rozwoju dziecka. Zajęcia tego rodzaju rozwijają myślenie twórcze, rozwijają wyobraźnię, usprawniają pamięć, uczą prostoty, estetyki, dokładności, pilności. Wpływają pozytywnie na społeczne i emocjonalne funkcjonowanie dzieci w grupie.

 

Pomoc w składaniu jest powszechnym obyczajem podczas zajęć. Szybko nauczyły się ze sobą współpracować i pomagać sobie nawzajem. I jeszcze jedno, origami daje dużo, dużo zadowolenia i radości z własnych dokonań. Jak widzę chłopca, który ma problemy z koncentracją, spostrzegawczością, problemy manualne, a podczas zajęć z origami jest skupiony, wyciszony i z wielkim zapałem próbuje ,,ożywić” papierową karteczkę... pisząc to, widzę twarz, oczy tego dziecka, jego radość wyrażaną gestami, ciałem. Prowadząc zajęcia widzę, jak uczniowie bawią się tą sztuką.


Czasami potrafią poświęcić przerwę, żeby tylko opanować nowe złożenie. Origami kształtuje ich charakter, cierpliwość. Daje im dużo satysfakcji z efektów swojej pracy. Te efekty to nie tylko dekoracja szkoły, ale również pomysły na ozdobienie prezentu, wykonanie papierowej choinki, dekoracja okna czy pokoju – pomysłów jest bardzo wiele. Zachęcam do podejmowania takich działań, ten czas nie będzie stracony.

Udział dzieci w zajęciach z origami zachęcił ich do napisania wierszyków. To proste formy literackie, ale jakże wiele mówiące.

 

Origami świetna sprawa

przy nim dobra jest zabawa.

Gdy kółeczka poskładamy

różne wzory otrzymamy.

Małgosia Raczkowska kl. IIId

 

My origami bardzo lubimy,
bo z kolorowych kółeczek
różne zwierzaki chętnie robimy.


Magda Roszkowska kl. IIId

Origami to świetna sprawa
troszkę trudna, ale wspaniała.
Poskładamy tu i tam,
śliczne wzory wyjdą nam.
Wyszedł nam kwiatuszek
i dla lalki fartuszek.
Marta Kochanowska kl. IIId

 

Origami to świetna sprawa
troszkę trudna, ale wspaniała.
Poskładamy tu i tam,
śliczne wzory wyjdą nam.
Wyszedł nam kwiatuszek
i dla lalki fartuszek.
Marta Kochanowska kl. IIId

Origami to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.
Tu kwadraty tu kółka i jest śliczna figurka.
Może być kolor czerwony i złoty i dalej wszyscy do roboty.
Piotr Matczak kl. IIId

 

                                                   

Pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników origami w imieniu swoim i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sochaczewie.


Zosia Szydełko - instruktor origami, trener kinezjologicznego systemu „Edukacja przez ruch”

  

 

 

 

 


Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt