przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
70942 odwiedzin

► Historia szachów w Sochaczewie

A A A

Historia szachów w Sochaczewie…

Szachy to królewska gra na miarę XXI wieku, od dawna ciesząca się niegasnącym zainteresowaniem. Także rejon sochaczewski może pochwalić się w tym względzie bogatą tradycją. W roku 1985 powstał pierwszy Klub Szachowy w Sochaczewie o nazwie „Bzura Chodaków”, a 30 grudnia 1992 rozpoczął działalność Klub Szachowy „Hetman Sochaczew” przy nieistniejącym już Klubie Garnizonowym.

Kluby skupiały szerokie grono pasjonatów gry, a do grupy najbardziej aktywnych szachistów należeli: Witold Antuszewicz, Andrzej Cichecki, Zdzisław Głuszko, Maria Góralczyk, Stanisław Król, Czesław Lato, Krzysztof Maciejewski, Krzysztof Napiórkowski, Stanisław Osiecki, Sławomir Sadzyński, Agnieszka Szmechtig, Kazimierz Szczepański, Andrzej  Urbański, Marek Wawrzyn i Roman Zimochocki. Brali oni udział w licznych rozgrywkach drużynowych, indywidualnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Lista turniejów jest oczywiście bardzo długa, w związku z tym przedstawimy tylko najważniejsze sukcesy sochaczewskich szachistów.

Stanisław Osiecki uczestniczył w dwóch finałach Mistrzostw Polski w szachach w grze szybkiej. To pięciokrotny półfinalista mistrzostwa Polski w grze bezpośredniej oraz wielokrotny Mistrz Okręgu w grze bezpośredniej i błyskawicznej. Ponadto 10 grudnia 1982 zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Szachowym w Krakowie, a 27 lutego 1983 II miejsce w Mistrzostwach Szachów w grze błyskawicznej w Warszawie. Maria Góralczyk jest wielokrotną mistrzynią okręgu skierniewickiego i zwyciężczynią w międzynarodowym turnieju szachowym kobiet w Augustowie. Agnieszka Szmechtig to wielokrotna zwyciężczyni turniejów ogólnopolskich i międzynarodowych dla juniorów m.in. uplasowała się na pozycji V w klasyfikacji do  Mistrzostw Świata Juniorów. Marek Wawrzyn otrzymał za udział w dGSC OPEN 2009 II Międzynarodowy Puchar Polski Przedsiębiorców w Szachach.

Klub Nauczyciela w Sochaczewie kontynuując te  tradycje w październiku 2011 roku założył sekcję szachową zrzeszającą miłośników tej gry. Szczególny nacisk został położony na promowanie szachów wśród dzieci i młodzieży.

 

Materiały na wystawę przygotowali: Teresa Kłujszo i Stanisław Osiecki. Komisarz galerii, aranżacja wystawy: Marcin Hugo-Bader

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt